Jak utrzymać podłogę drewnianą w dobrym stanie?
Jak utrzymać podłogę drewnianą w dobrym stanie?

Jak utrzymać podłogę drewnianą w dobrym stanie?

6 wskazówek, które warto znać!

Czy wiesz, że zarówno ludzie jak i podłogi drewniane potrzebują takich samych warunków w pomieszczeniach. Komfortowo czujemy się w temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza, i wilgotności powietrza na poziomie  35% - 65%. Są to optymalne warunki, które zapewniają nam dobre samopoczucie i komfort w domu. Warto dodać, że obecność drewna w mieszkaniu w odczuwalny sposób poprawia klimat naszych wnętrz.

Jak dbać o podłogę drewnianą?

1.     Zadbaj, aby na parkiet nie dostawały się drobiny piasku czy brud z zewnątrz. W tym celu najlepiej umieść przy wejściu grubą wycieraczkę lub specjalną kratownicę pochłaniającą zanieczyszczenia wnoszone na butach.

2.     Zapobiegaj zadrapaniom czy wgnieceniom w podłodze, które powodują meble, szczególnie te przesuwane jak krzesła czy stoły. Przyklej pod nogi mebli miękkie filcowe podkładki. I pamiętaj, aby regularnie je czyścić i zmieniać, jak się zużyją.

3.     W miejscach, gdzie podłoga jest szczególnie intensywnie użytkowana, na przykład gdy korzystamy z krzesła na kółkach, warto położyć na podłodze specjalną matę ochronną.

4.     Podłoga drewniana oddycha, tak jak i my, dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie we wnętrzu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza. W sezonie grzewczym zalecamy stosować nawilżacze powietrza tak, aby zapewnić optymalną wilgotność. 

5.     W przypadku niektórych gatunków drewna, takich jak np. akcja, mogą w okresie zimowym pojawiać się spękania i szczeliny między deskami. Utrzymanie optymalnych warunków w pomieszczeniu (wilgotność i temperatura) może przeciwdziałać tym zjawiskom.

6.     Przy włączonym ogrzewaniu podłogowym temperatura powierzchni podłogi nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza.

 

Zadbaj także o odpowiednio dobrane środki do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych - właściwie dobrane do sposobu wykończenia powierzchni podłogi drewnianej, inne do podłóg olejowanych, a inne do desek lakierowanych. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne środki do konserwacji parkietu.

Pamiętaj także, że niewielkie zarysowania na powierzchni drewnianej podłogi można naprawić miejscowo. Chętnie doradzimy w przypadku większych uszkodzeń.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl